Lekcje z Bostonu

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

O 15.25 15 kwietnia, prawie 3 godziny po pierwszym maratończyku, który zakończył maraton w Bostonie, dwa strzały przebiły się przez tłum zebrany wzdłuż podejścia do mety, zabijając 3 osoby i raniąc ponad 260. W ciągu kilku minut początkowa panika tłumu została zastąpiona celowym działaniem, gdy przechodnie, zamiast z horroru, uciekali, by pomóc rannym. Pracownicy organów ścigania i służb ratowniczych (EMS) szybko zebrali się na scenie. W ciągu kilku minut karetki zaczęły transportować najbardziej krytycznie rannych do pobliskich szpitali. Po tym, jak ofiary dotarły do szpitali w Bostonie, historia nadal trwała w tym samym duchu. Zauważono, że chirurg i autor Harvardu, Atul Gawande, opisali, jak szybko przybyli i jak wszystko stało się zbyt szybko, aby jakikolwiek zrytualizowany plan [katastrofy] mógł się pomieścić . Chwalebne szybkie i skuteczne reakcje Bostonu są zasłużenie zasłużone. Najwyraźniej życie zostało uratowane. Ale zanim znikną wspomnienia, powinniśmy przeanalizować wydarzenie pod kątem lekcji, które oferuje. Chociaż formalne sprawozdanie po akcji będzie wymagało czasu, wiadomo, że wystarczy kilka wstępnych spostrzeżeń.
Po pierwsze, wyjątkowo niski wskaźnik śmiertelności z ataku – 1% – był częściowo zasługą znakomitej opieki, a po części sześciu czynników, które sprzyjały ratownikom:
. Bombardowanie miało miejsce podczas ważnego wydarzenia, w którym duża liczba pracowników policji, bezpieczeństwa i EMS była już rozmieszczona.
. Ponieważ był to dzień wyścigu – a właściwie święto państwowe – prawdopodobnie sale operacyjne i inne służby kliniczne w mieście pracowały z mniej niż pełnymi możliwościami.
. Atak nastąpił krótko przed godziną 15 zmiany zmiany w szpitalach rejonowych. W rezultacie w każdym obiekcie znajdował się pełny zespół personelu administracyjnego i dwie zmiany personelu medycznego.
. Bomby zostały zdetonowane w mieście, w którym znajduje się siedem centrów urazowych i wiele światowej klasy szpitali (patrz mapa w Dodatkowym dodatku, dostępna wraz z pełnym tekstem tego artykułu). Personel Boston EMS mądrze rozdzielił ofiary wśród ośrodków urazowych w okolicy, więc każdy otrzymał odpowiednią liczbę.
. Bombowce zdetonowały swoje urządzenia o stosunkowo niskiej wydajności na wolnym powietrzu. Bombowanie w zamkniętej przestrzeni (np. Budynku, autobusu lub pociągu) powoduje więcej poważnych urazów od wybuchu (np. Płuca podmuchowe) i ofiar śmiertelnych, ponieważ otaczające ściany koncentrują fale uderzeniowe.2 Brak strukturalnego zapaści ułatwił szybkie wydostanie się ofiar .
. Chociaż większość podmiotów świadczących opiekę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych nigdy nie leczyło ofiary zamachu bombowego, lekcje wyniesione przez chirurgów wojskowych, lekarzy pogotowia ratunkowego i pielęgniarki w Iraku i Afganistanie stopniowo przenikają przez społeczność zajmującą się opieką pourazową. Co więcej, setki przedszpitalnych i szpitalnych ratowników w Bostonie nauczyło się już podstaw opieki nad zranieniami i wyzwań operacyjnych, z jakimi może zmierzyć się ich miasto. W 2009 r. Rich Serino, ówczesny szef EMS w Bostonie, a obecnie zastępca administratora Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, był gospodarzem pierwszej w całym mieście konferencji Opowieść o naszych miastach w Bostonie, podczas której lekarze z Indii, Hiszpanii, Izraela, Wielkiej Brytanii i Pakistanu poradziły sobie z konsekwencjami ataków terrorystycznych, wyjaśniły charakter zranień rannych, które stosowały, systemy segregacji, których używały, oraz inne lekcje, które mogą pomóc ratować życie
[podobne: midiana ulotka, przegladarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe, bellapan ]

Tags: , ,

No Responses to “Lekcje z Bostonu”

 1. Chocolate Thunder Says:

  Czytam i czekam, że znajdę jakieś wyjaśnienie

 2. Day Hawk Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do restauracja katowice[...]

 3. Janina Says:

  Udar mozgu, czyli wylew nie jest diagnozowany w Polsce

 4. Psycho Thinker Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: turnabol[...]

 5. Easy Sweep Says:

  Witam. Niedoczynność mam od urodzenia

Powiązane tematy z artykułem: bellapan midiana ulotka przegladarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe