Od Imaging Gatekeeper do Service Provider – Transatlantic Journey

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W Wielkiej Brytanii, gdzie trenowałem w chirurgii, mieszkańcy obawiali się radiologów. Jeden radiolog został nazwany Dr. Nie, ponieważ jego pierwszą reakcją było zawsze odrzucanie próśb o jakiekolwiek obrazowanie inne niż zwykły radiogram. Nie mieliśmy skomputeryzowanego systemu wprowadzania zamówień, więc po rundach młodszy lekarz przyniósł do radiologa wnioski do dyskusji. Wymagało to bezbłędnej znajomości pacjenta, rozsądnego ugruntowania się w medycynie klinicznej i pewnego stoicyzmu, który wyłonił się z tych dyskusji bez szwanku. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie wniosek zostanie odrzucony. Kiedyś poprosiłem o badanie CT jamy brzusznej u pacjenta z klasycznymi objawami niedokrwienia jelit. Radiolog zapytał o poziom mleczanu w surowicy. Spodziewając się tego, z podekscytowaniem poinformowałem, że było znacznie podwyższone. Myślałem, że będę pierwszym oficerem domu, który dostarczy Dr. No, żeby zatwierdził tomografię komputerową. Następnie zapytał, jak postąpilibyśmy, gdyby skanowanie było negatywne. Znowu miałem odpowiedź: wykonalibyśmy wstępną laparotomię. Aha: skanowanie nie zmieni zarządzania – żądanie odrzucone. Rzeczywiście, odkrywcza laparotomia ujawniła, że kilka centymetrów jelita cienkiego było prawie zgorzelinowych.
Ponieważ obrazowanie było rzadkim towarem w National Health Service (NHS), radiologowie działali jako odźwierni. Aby przejść przez bramę, klinicyści musieli być na szczycie swojej gry. Aby skutecznie dokonać segregacji, radiologowie musieli myśleć jak lekarze kierujący. Obie strony zepchnęły się nawzajem, a poprawiła się sprawność kliniczna netto.
Kiedy rozpocząłem rezydenturę diagnostyczno-radiologiczną w Stanach Zjednoczonych, uderzyło mnie zarówno obfitość tomografii komputerowej, MRI i technologów, jak i fakt, że prawie we wszystkich wnioskach o podejrzenie zatorowości płucnej (PE) wskazano płucne . tętniak tętnicy wieńcowej. Dwa zjawiska okazały się połączone wspólnym wątkiem: radiologowie amerykańscy byli dostawcami usług, a nie stróżami. Tętniak był pierwszą pozycją w rozwijanym menu wskazań do CT z klatką piersiową o wzmocnionym kontraście. System wprowadzania zleceń był fenotypem sposobu myślenia o świadczeniu usług: radiolog nie musiał wiedzieć, dlaczego PE był podejrzewany – tylko, że tak było.
Jakiekolwiek pragnienie, by stać się Amerykańskim Doktorem No, zostało rozwiane podczas mojego pierwszego nocnego połączenia. Rezydent nazwał CT głowy i CT tętnic płucnych u pacjenta z omdleniem, aby wykluczyć krwotok podpajęczynówkowy i PE, odpowiednio. Nie zdawałem sobie sprawy, że nie zabiegała o pozwolenie na studia, a jedynie prosiła, żebym natychmiast do niej zadzwonił z wynikami. Zaintrygowany, że patologii nie można zlokalizować na jednej stronie obojczyka, zapytałem, co wywołało podejrzenie PE. Co pokazano w gazach. Gazy krwi nie zostały pobrane, ponieważ normalny gaz krwi nie wykluczał PE. Zarówno PE, jak i udar mogą występować z omdleniem. Żadne prawo nie mówiło, że pacjent nie może mieć obu.
Mieszkaniec był wyraźnie bardziej biegły w uzasadnianiu zamówienia, niż ja go blokowałem. Uspokoiłem się, nie tylko dlatego, że w czasie, który spędziłem w dyskusji, moja lista nieprzeczytanych studiów podwoiła się.
Tak więc stopniowo przestałem pytać o gaz, D-dimery lub symptomy i stałem się kolejnym dostawcą usług – rolą, która dziwnie podnosi na duchu dzięki swojej nonkonfrontacyjnej naturze i prostocie bycia ocenianym na podstawie objętości, czasu realizacji i uprzejmości
[przypisy: proteza szkieletowa bezklamrowa, szczękościsk jak leczyć, momederm ]

Tags: , ,

No Responses to “Od Imaging Gatekeeper do Service Provider – Transatlantic Journey”

  1. Cabbie Says:

    poza tym skurcze, bóle głowy, nerwowość

  2. Jowita Says:

    [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: odszkodowania za błędy lekarskie[...]

  3. Little Cobra Says:

    Czy zawsze to wina pacjentów? Nie.

Powiązane tematy z artykułem: momederm proteza szkieletowa bezklamrowa szczękościsk jak leczyć