Opieka medyczna nad kobietami

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Szczerze mówiąc, kiedy zacząłem czytać tę dużą książkę, miałem tendencyjność jako męski ginekolog. Przedmowa, wstęp i teksty, z których większość została napisana przez kobiety, sugerowały feministyczną krytykę mojej obecnej praktyki – że nie zajmuję się kwestią kobiet z perspektywy kobiety i że my, mężczyźni, świadomie rozdrobniliśmy opiekę zdrowotną, na szkodę kobiet. Kiedy jednak zagłębiałem się dalej, odkryłem, że większość rozdziałów przedstawia informacje, jakie pojawiłyby się w większości książek z mojej specjalności. Ulżyło mi. Najciekawsze były tematy związane ze zdrowiem kobiet poza moim obszarem specjalizacji. Spełniają one potrzebę kształcenia lekarzy na temat chorób u kobiet, które dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ponieważ aspekty tych chorób u mężczyzn zostały bardziej zaakcentowane. W 78 rozdziałach tej książki redaktorzy łączą zagadnienia dotyczące opieki zdrowotnej dla kobiet. Jak zwykle w takim dziele wielorakim, zasięg, jasność i przydatność każdego wkładu są różne (np. 15 stron poświęconych jest chorobom płuc w czasie ciąży, co jest bardziej wyczerpującą prezentacją niż w większości podręczników położniczych, podczas gdy powszechny stan poronienia obejmuje tylko 7 stron).
Redaktorzy i autorzy wstępu proponują wyjątkowe miejsce dla tej książki na tej podstawie, że jest to multidyscyplinarne zestawienie informacji na temat opieki zdrowotnej kobiet. Siedemdziesiąt procent rozdziałów można jednak znaleźć w większości standardowych podręczników położniczych i ginekologicznych. Pozostałe rozdziały przedstawiają użyteczne (a miejscami nowe) perspektywy ogólnych problemów medycznych i psychospołecznych dotyczących kobiet. Jako ginekolog akademicki mam nadzieję, że wiele z tych zagadnień trafia do moich oficjalnych podręczników, ponieważ poszerzają one naszą wiedzę o naszych pacjentach.
Adresatami tej książki są lekarze pierwszego kontaktu. Uważam jednak, że istnieją lepsze możliwości odniesienia się do konkretnych problemów medycznych w położnictwie i ginekologii oraz w medycynie ogólnej. W pracy, która zachęci lekarzy – zarówno podstawowej, jak i specjalistycznej – do przyjęcia bardziej skoncentrowanej perspektywy kobiet na opiekę zdrowotną, ta książka jednak otwiera nowe oblicze.
W świecie, w którym połowa nowych absolwentów medycznych to kobiety, podejrzewam, że ta książka może znaleźć niszę – choć nie zawsze z właściwych powodów.
Michael G. Chapman, MD
Szpital św. Jerzego, Kogarah, NSW 2217, Australia

[więcej w: wskaźnik inr norma, uszkodzenie stożka rotatorów, szczękościsk jak leczyć ]

Tags: , ,

No Responses to “Opieka medyczna nad kobietami”

  1. Dropkick Says:

    Często boli mnie głowa jakby to był tętniak

  2. Mr. Peppermint Says:

    [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: kurs manicure[...]

  3. Bartosz Says:

    błonnik+antyoksydanty

Powiązane tematy z artykułem: szczękościsk jak leczyć uszkodzenie stożka rotatorów wskaźnik inr norma