W cieniu

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Otwieram drzwi i widzę Carlitosa galopującego po pokoju egzaminacyjnym. Jego rodzice, których znam od lat, siedzą w kącie. Mama Carlitosa uśmiecha się miękko. Siadam na moim stołku, kładę wykres na moich kolanach i zaczynam. Co jest dzisiaj nie tak z Carlosem. Pytam po hiszpańsku.
Cóż, nic, naprawdę , mówi jego mama, jej wzrok padł na podłogę.
Um, OK, odpowiadam. Jestem zakłopotany, ponieważ jestem pediatrą i Carlos jest jedynym dzieckiem w pokoju. Więc dlaczego jesteś tutaj dzisiaj.
To jego ojciec. On jest chory. Lekarze w szpitalu mówią, że umiera. Spoglądam na chudego, wątłego mężczyznę obok niej, szacując, że ma już 40 lat. Mówią, że jego wątroba nie jest dobra. Moi przyjaciele mówią, że powinniśmy wrócić do Meksyku po pomoc, ale chcieliśmy cię o to zapytać.
Czy to zapalenie wątroby. Rak. Pytam.
Kto wie. Wzrusza ramionami mama.
Jako dwujęzyczny pediatra dostałem niezwykłe okno na życie nieudokumentowanej społeczności imigrantów w Ameryce. To trudne życie, bez żadnej ochrony prawnej, którą większość Amerykanów uważa za pewnik. Ich miejsca pracy są często pod stołem – z niebezpiecznymi warunkami i niskimi płacami, bez możliwości odszkodowań pracowniczych lub zabezpieczenia społecznego, a także niewielkie wpływy z podatków wypłacane rządowi1. Nie mogą legalnie prowadzić – ogromna bariera w codziennym życiu na przedmieściach Atlanty . I oczywiście są oni wyłączeni z naszego systemu opieki zdrowotnej, nie kwalifikują się do pomocy, nawet jeśli są niepełnosprawni (jak ojciec Carlosa). W rzeczywistości nieudokumentowani imigranci są konkretnie wyłączeni z korzyści wynikających z ustawy o przystępnej cenie.
Ale ich urodzone w Ameryce dzieci kwalifikują się do Medicaid, więc przychodzą do pediatry i opowiadają swoje historie. Młoda matka potrzebuje usunąć usunięty pęcherzyk żółciowy – co robić. Inna matka została zabrana do więzienia, ponieważ złapano ją na prowadzeniu. Czy powinni pić brązowawą wodę, która wychodzi z kranu w parku przyczep. Dwoje małych dzieci odczuwa depresję, ponieważ ich ojciec został niedawno deportowany. Czy mogę spojrzeć na wysypkę lub stawy tego dorosłego, wysłuchać jej świszczącego oddechu, spojrzeć mu w oczy, mimo że nie jestem lekarzem.
Opuszczam pokój i dzwonię do gastroenterologa, który opiekował się ojcem Carlosa podczas jego niedawnego przyjęcia do naszego lokalnego szpitala. Poinformowano mnie, że ma schyłkową chorobę wątroby, spowodowaną śmiercionośną kombinacją zapalenia wątroby typu C i lat ciężkiego picia alkoholu. Opieka paliatywna, w tym leczenie żylaków przełyku, będzie trudna lub niemożliwa bez ubezpieczenia zdrowotnego. Wracam do pokoju i wyjaśniam sytuację rodzicom najlepiej jak potrafię. Postanawiają, że ojciec powróci do Meksyku, gdzie może uzyskać dalszą opiekę medyczną. Nie jest jasne, czy jego żona i dzieci będą mu towarzyszyć, czy też będą się rozdzielać na zawsze.
Gdy wychodzę z pokoju, przygotowując umysł na następnego pacjenta, wpatruję się w superbill na wizytę Carlosa i rozdzieram go na pół. Dla tego nie ma kodu CPT.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Od Conyers Pediatrics, Conyers, GA.

Materiał uzupełniający
Odniesienie (1)
Goodwyn W. Budowa kwitnąca w Teksasie, ale wielu pracowników drogo płaci. NPR.org. 10 kwietnia 2013 r. (Http://www.npr.org/2013/04/10/176677299/construction-booming-in-texas- but-many-workers-pay-dearly).

Zamknij odniesienia
[podobne: midiana ulotka, nadżerki w przełyku, pęcherz autonomiczny ]

Tags: , ,

No Responses to “W cieniu”

 1. Jigsaw Says:

  Ja mam takie zmiany, małe, od 15 roku życia

 2. Patryk Says:

  [..] Cytowany fragment: kulturystyka sklep[...]

 3. Sandra Says:

  Bzdety piszecie i tyle

 4. Agata Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: hurtownia włosów naturalnych[...]

 5. Juliusz Says:

  Takie bóle nie są przyjemne

Powiązane tematy z artykułem: midiana ulotka nadżerki w przełyku pęcherz autonomiczny